niedziela, 24 marca 2013

nauka koreanskiego

                                                               NAUKA KORAŃSKIEGO
Chcesz nauczyć się języka koreańskiego, a nie wiesz od czego zacząć? Myślę, iż mój przewodnik pomoże Ci w tym i sprawi, że nauka będzie łatwa i przyjemna, jeśli tylko będziesz miał/-a na tyle motywacji, aby regularnie powtarzać sobie przyswojony materiał.

Dużo stron będzie w języku angielskim, dla mniej lub bardziej zaawansowanych, będę umieszczała odpowiedni komentarz.
1. Pierwszą rzeczą jaką musicie zrobić to przyswojenie sobie koreańskiego alfabetu. Choć nie wiedząc nic o tym języku, te wszystkie ‘znaczki’ mogą wydawać się strasznie trudne do ogarnięcia, wbrew pozorom jest to dość proste.

http://korean.mojeforum.net/temat-vt2.html -> strona w języku polskim, transkrypcja również polska
http://www.indiana.edu/~koreanrs/hangul.swf -> Zaprojektowane przez Indiana University, nie znając zupełnie koreańskich znaków, można się tam trochę pogubić. Dobra głównie ze względu na możliwość posłuchania wymowy poszczególnych głosek, jak już w miarę zorientujecie się o co w tym koreańskim alfabecie chodzi.

2. Jeśli zapoznamy się już z alfabetem, czytanie przychodzi dużo łatwiej, trudniej jest z pisaniem, ale ćwicząc i w tym można dojść do perfekcji.

W Internecie znaleźć można mnóstwo stron z darmowymi kursami koreańskiego. Niestety większość w języku angielskim. Jeśli chodzi o słownictwo i podstawowe zwroty, te strony są bardzo przydatne. Problemy zaczynają się w kwestiach gramatycznych, gdyż słownictwo używane przy tłumaczeniu jest już na nieco bardziej zaawansowanym poziomie.

http://language.snu.ac.kr/site/en/klec/click-korean/index.jsp -> Dwadzieścia rozdziałów porządnie skonstruowanego kursu języka koreańskiego. Bardzo dobra strona. Jest na niej alfabet i lekcje ułożone poziomami. Do tego animowane dialogi, wraz z transkrypcją i tłumaczeniami. Ciekawe ćwiczenia ułatwiające utrwalanie naszej wiedzy. Słowniczek i wstawki gramatyczne napisane w miarę przystępnym angielskim. Jest to chyba jedna z najlepszych stron jakie udało mi się odnaleźć w Internecie.
http://korean.sogang.ac.kr/ -> Ta strona jest bardzo podobna do tej poprzedniej, aczkolwiek ma gorszą grafikę i trochę nieczyste nagrania. Pod względem technicznym na pewno lepsza jest ta wcześniejsza.
http://www.learn-korean.net/ -> Ta nieco uboga. Myślę, że jeśli zapoznacie się z pierwszą lub drugą propozycją, to tej potrzebować nie będziecie.
http://learn.rocketlanguages.com/korean/premium/ -> Kurs koreańskiego przesyłany na maila. Wchodząc na tą stronę, po prawej stronie jest wielki, niebieski napis: „Get our FREE 6-Day Korean Course”. Jeśli zapiszecie się na ten kurs, codziennie na maila będą do Was przesyłane audio-lekcje. Tłumaczenia, nagrana wymowa i romanizacja, często bez koreańskiego zapisu. Choć w ogłoszeniu jest tylko 6 dni, ja dostaje to już prawie miesiąc, a żadnych opłat się nie domagają.
http://www.learnkoreanonline.net/freevids/ -> Jeśli wolisz mieć przed oczami żywą osobę na pewno spodoba Ci się kurs zaproponowany przez Roba. Kilka filmików wyjaśniających alfabet oraz podstawowe zagadnienia gramatyczne przy pomocy nieskomplikowanego angielskiego. Zapis na darmowy kurs również w prawym rogu.
http://world.kbs.co.kr/learn_korean/lessons/e_index.htm# -> Coś do nauki wymowy. Link podrzucony przez Muerte1311, dzięki :)!
Jeśli chodzi o całościowe kursy to chyba tyle godnych jest polecenia.


3. Materiały pomocnicze, czyli strony, które ułatwią, pomogą lub nie pozwolą zapomnieć o tym, iż chcemy nauczyć się koreańskiego.

http://www.indiana.edu/~koreanrs/kordic.html -> Obrazkowy słownik zaprojektowany przez Indiana University. Nawet ciekawy, lecz nie zawsze w pełni zrozumiały, przydałoby mu się kilka poprawek, ale jest przydatny.
http://www.korean-flashcards.com/ -> Logujemy się i od tego momentu codziennie na pocztę przychodzi nam wiadomość z jednym zdaniem wraz ze szczegółowym tłumaczeniem oraz słówka „na dziś”. Na samej stronie możemy znaleźć niezliczoną liczbę różnych słów (wraz z przykładami praktycznego wykorzystania) oraz zdań (ze szczegółowym tłumaczeniem i wstawkami gramatycznymi). Większość w bardzo uprzejmym tonie (tzw. koreańska honoryfikatywność).
http://www.koreandictionary.net/browse/letter/a/page-1 -> Koreański słowniczek, dosyć bogaty w słownictwo. Plusem jest to, że można go skopiować i wydrukować na własne potrzeby. Oczywiście po angielsku, ale zawsze można zrobić trzecią tabelkę z językiem polskim i uczymy się dwóch języków jednocześnie.
http://www.wandel.person.dk/korean.html -> Strona na, której można pisać po koreańsku. Bardzo prosta w obsłudze.
http://www.oddcast.com/home/demos/tts/tts_example.php?sitepal -> Jeśli chcemy usłyszeć wymowę, a nie znaleźliśmy tego w żadnym innym miejscu, możemy spróbować tutaj. Nie gwarantuję poprawności, ale z tego co sprawdzałam na języku polskim jest w miarę dobrze.
http://www.howtosayin.com/ -> Wielojęzyczny translator, mnie szczerze mówiąc, przypadł do gustu. Korzystanie z niego przy bardziej skomplikowanych zdaniach wymaga jednak nieco większej wprawy.
http://pl.bab.la/ -> Wielojęzyczny słownik internetowy tworzony przez internautów. Czasami można natknąć się na błędy, ale ogólnie dobry.
http://pl.forvo.com/ -> Tej strony osobiście jeszcze nie sprawdziłam, trafiłam na nią kilka dni temu, ale zawsze możecie ją wypróbować.
http://dbmmo.net/forum/viewthread.php?thread_id=352 -> Jeśli w dalszym ciągu nie posiadacie azjatyckich znaków na komputerze, mały poradnik jak je zdobyć.
http://www.omniglot.com/writing/korean.htm -> Koreański alfabet i pisownia. Na dole znajduje się lista linków do różnych stron, pomocy przy nauce języka koreańskiego, wiele z nich omówiłam wyżej, jeśli chcecie szukać dalej możecie tutaj wejść.


4. Jeśli chodzi o materiały dostępne w Polsce, dzisiaj jest ich już trochę więcej niż jakieś 5 miesięcy temu, kiedy takowych szukałam. Teraz są dostępne podręczniki i audio kurs. Wszystko znajdziecie w Empiku:

http://www.empik.com/koreanski-kurs-podstawowy-cd-opracowanie-zbiorowe,prod59246500,ksiazka-p
http://www.empik.com/podrecznik-jezyka-koreanskiego-ogarek-czoj-halina-huszcza-romuald-gunn-young-choi,prod58761332,ksiazka-p?utm_content=prod58761332&utm_source=dataforce
http://www.empik.com/podrecznik-jezyka-koreanskiego-kurs-dla-zaawansowanych-ogarek-czoj-halina-huszcza-romuald,prod40300450,ksiazka-p?utm_content=prod40300450&utm_source=dataforce
Nie jest to może materiał do nauki języka, ale dużo o kulturze można dowiedzieć się z książki Leny Świadek „Zaproszenie na Kimchi”. Ciekawie pisany pamiętnik z kilkuletniego pobytu w Korei, warto przeczytać. Książkę znalazłam na allegro za 5 zł. W empiku jest bodajże za 15zł.


5. Ostatnim, dużo bardziej według mnie przyjemnym sposobem nauki języka koreańskiego jest oczywiście oglądanie koreańskich dram i filmów. To właśnie z nich uczę się większości fraz, słówek i nie tylko. Z dram możemy nauczyć się też koreańskiej kultury, jakie zachowania i zwyczaje są powszechnie akceptowane, a czego należy się wystrzegać.

Kilka stron, w większości z angielskimi napisami, gdzie możemy odnaleźć dramy, filmy i programy rozrywkowe. Jeśli się tym interesujecie pewnie większość z nich jest Wam znana:

http://www.dramastyle.com/
http://www.jacinda1st.com/
http://www.viki.com/channels
http://www.rmsub.com/
http://myasiancinema.com/
Pozostaje mi tylko życzyć powodzenia w przebrnięciu przez pierwsze trudności. Mam nadzieję, że nie stracicie zapału już na samym początku, a nauka z każdym dniem stanie się coraz przyjemniejsza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz